4developers 2018 za nami

Podczas kwietniowej ogólnopolskiej edycji 4developers udział wzięło 2200 programistów co najlepiej obrazuje rozmiar i renomę tego festiwalu. Na kilkunastu ścieżkach każdy mógł znaleźć coś dla siebie – to największa zaleta tej konferencji. Dlatego cieszymy się, że mieliśmy okazję kolejny raz objąć patronatem medialnym to wydarzenie.

Z roku na rok widać, że organizatorzy wciąż starają się poprawiać detale, a część merytoryczna niezmiennie jest na najwyższym poziomie.

Kwestie organizacyjne

Tegoroczna edycja była bardzo podobna do poprzedniej, ale można było zauważyć wprowadzone usprawnienia w stosunku do poprzedniego roku. To dobrze bo widać, że organizatorzy dbają o rozwój.

Rejestracja

Nowością była możliwość zarejestrowania się dzień wcześniej w hotelu – to dużo lepsze rozwiązanie bo pozwoliło to zostawić starter w pokoju hotelowym, a nie latać z nim po mieście jak przed rokiem kiedy to rejestracja odbywała się na before party.

Był jednak jeden minus, na który wiele osób narzekało – zakładano opaski, których nie dało się ściągnąć i trzeba było je nosić do końca konferencji. Sam starter to również nic ciekawego i wygląda na to, że pod tym kątem jest coraz słabiej.

Lunch time

Świetnym rozwiązaniem okazało się wydawanie posiłków w turach. Agenda została ustawiona “na zakładkę” dzięki czemu na części bloków tematycznych odbywały się prezentacje, a druga część miała przerwę obiadową, po czym nastąpiła wymiana. Ten prosty manewr okazał się bardzo skuteczny i pozwolił rozładować ruch, który w tamtym roku zniechęciła sporo osób do stania w kolejkach.

Miejsce

Zakładam, że organizacja tak dużej konferencji może wymagać specjalnych obiektów, idealnie jeśli pod ręką jest nocleg. Tak się dzieje podczas 4developers – konferencja odbywa się w hotelu ze sporą ilością sal konferencyjnych. Do samego hotelu nie ma co specjalnie się przyczepiać, ale sale pozostawiają wiele do życzenia.

Podczas prezentacji, które cieszyły się większym zainteresowaniem sale były wypełnione po brzegi, a brak klimatyzacji czy odpowiedniego nawiewu bardzo doskwierały. Warto jeszcze dodać, że tego dnia za oknami było wyjątkowo ciepło.

Osobiście mam nadzieję, że w przyszłości 4developers zmieni swoją lokalizację bądź właściciele obiektu trochę zainwestują w modernizację.

Agenda

Czas przejść do najważniejszego elementu konferencji, czyli prelekcji. 4developers charakteryzuje się tym, że zawsze ciśnie się na usta pytanie – “dlaczego to trwa tylko jeden dzień?”. Duża ilość ścieżek powoduje, że często w tym samym momencie trwa kilka prezentacji, które są interesujące.

Serverless – nowy trend

Jak to zwykle bywa przychodzą nowe modne rozwiązania, a stare odchodzą z “konferencyjnych” łask. Tematyka serverless pokazuje jaki jest aktualny trend w branży, ponieważ o tym rozwiązaniu było chyba najwięcej prezentacji.

Temat wszedł już w ciekawszą fazę, bo nie były to prezentacje wprowadzające do podstaw, ale mówiły już o praktycznym wykorzystaniu. Teraz pozostaje nam już tylko czekać na kolejną fazę – utrzymywanie legacy serverless 😉

Bottega pozamiatała

Jak w poprzednim roku najmocniejszą i najbardziej interesującą ścieżkę zaoferowała Bottega IT Minds, która wystawiła swoich trenerów. O jakości prezentacji mówi tylko fakt, że sala na każdym wykładzie była wypełniona po brzegi.

W tym miejscu chciałbym podzielić się ciekawostką, że tego dnia Bottega organizowała konkurs, gdzie do wygrania było jedno z ich szkoleń – tym razem szczęście uśmiechnęło się do mnie. To dowodzi, że warto czasem brać udział w konkursach, szczególnie jeśli do wygrania są tak cenne nagrody.

Silny JavaScript

JavaScript zyskuje coraz większą popularność dlatego też organizatorzy 4developers postanowili uruchomić dwie ścieżki związane z tą technologią. Była to dobra decyzja bo prezentacje były na wysokim poziomie, poruszały ciekawe tematy, a publiczności równie było dużo.

Tego dnia swój debiut w roli prelegenta miał też okazję zaliczyć nasz redakcyjny kolega Dariusz Wrzesień, który na ścieżcę “Javascript II” mówił na temat Webassembly.

Będzie regionalna edycja w Katowicach

Podsumowując, była to kolejna udana edycja konferencji 4developers. Czekając na kolejne wydarzenia wiemy już, że w najbliższym roku odbędą się mniejsze edycje regionalne i co najciekawsze – 4developers zagości również w Katowicach, co szczególnie mnie cieszy. Na razie nie mamy jeszcze informacji jakie tematy będą poruszane, jaka jest data i miejsce, ale z pewnością o tym poinformujemy!

Programista skupiony głównie wokół technologii webowych, ale nie przywiązujący się do konkretnych języków i narzędzi. Skoncentrowany na ciągłym rozwoju, zwolennik ruchu Software Crafmanship. Na codzień pracując w DAZN ma okazję rozwijać interesujący projekt do streamingu wydarzeń sportowych. Prywatnie fan sportu, a szczególnie piłki nożnej. Po godzinach próbuje również swoich sił w piwowarstwie domowym.
PODZIEL SIĘ