4Developers Katowice 2018 – relacja

Za nami pierwsza regionalna edycja konferencji 4Developers Katowice, ale coś mi się wydaje, że nie jest to ostatni raz. Organizatorzy zmuszeni byli na kilka dni przed wydarzeniem zablokować możliwość rejestracji, ponieważ zainteresowanie najwyraźniej ich zaskoczyło. Nic dziwnego, miejsce w którym odbywała się konferencja nie było z gumy 😀

Katowice mają potencjał

Jak wspomniałem we wstępie zainteresowanie udziałem w konferencji 4Developers w Katowicach było duże co dowodzi, że Katowice czy też cały Śląsk są ciekawym miejscem do organizacji tego typu wydarzeń. Co ciekawe w ciągu roku nie ma tutaj wielu stricte programistycznych konferencji oprócz znanych mi Future Dev Day organizowanej przez firmę Future Processing i kojarzącą mi się ze studenckim klimatem SpreadIT.

4Developers pojawiło się na Śląsku pierwszy raz i był to dla nich eksperyment – z mojej perspektywy udany. Coś mi się wydaje, że nie była to tutaj ostatnia edycja. Jednocześnie liczę, że w przyszłości pomyślą o miejscu, które pomieści większą liczbę zainteresowanych i nie trzeba będzie blokować rejestracji na kilka dni przed eventem.

Prelekcje

Podczas tej edycji dostępne dla uczestników były 4 ścieżki tematyczne: Java, .NET, JavaScript i Data Science. Obserwując po tym jak wypełniały się sale podczas poszczególnych prelekcji można powiedzieć, że największym zainteresowaniem cieszyły się tematy JavaScript oraz .NET.

Osobiście najczęściej brałem udział w prelekcjach w ścieżce .NET 😇 chociaż na codzień nie mam styczności z tą technologią. Niestety w moim odczuciu ścieżka JS była zbyt mocno ukierunkowana na frontend, od którego staram się dystansować od jakiegoś czasu. Na szczęście prezentacje na tej ścieżce nie były ściśle powiązane tylko z tą technologią bo były to tematy na tyle ogólne, że śmiało można te same koncepty przenieść na inne języki programowania.

Ścieżka .Net została tak skomponowana by pokazać zarówno to co jest stabilne w tej technologii jak i poszerzyć horyzonty w kierunku chmury.

Prelekcja Wojciecha Dąbrowskiego pokazała jak sprawić by nasz kod w .Necie zmierzał w kierunku dobrego designu, dobrych praktyk dzięki sile refaktoryzacji do wzorców. Oczywiście przy akompaniamencie testów, bo czerwonym buildem na developie należy gardzić :slightly_smiling_face:

Dominik Przywara wszedł wgłąb standardu języka jakim jest Async Await i pokazał na praktycznych przykładach jak okiełznać asynchroniczność, jakie niebezpieczeństwa na nas czychają oraz, że jak ktoś gardzi językiem to może zrobić to sam :slightly_smiling_face: Oczywiście jest to obowiązkowa mechanika do ogarnięcia przez wszystkie osoby programujące w tej technice.

Mateusz Stasch zaprosił nas do świata programowania funkcyjnego w .Necie. I wbrew pozorom nie było to o F# tylko o C#. Pokazał, że nieświadomie korzystamy z mitycznych Monad. Ciekawym elementem prelekcji było także, zaprezentowanie jak je konstruować i na praktycznych przykład jak polepszyć strukturę i architekturę kodu.

Jakub Sikora zaprezentował z wykorzystaniem praktycznego case’a z pracy, jak można rozwiązać problem klienta, skupiając się na tym co najważniejsze. Chmura Azure, a dokładnie Service Fabric pokazały jak w przyjemny i szybki sposób można było skupić się na dostarczaniu wartości wykoryzstując chmurę publiczną w języku C# przy jednoczesnym nie straceniu kontroli (diagnostyka, analiza działania na czasie rzeczywistym).

Na sam koniec Marcin „Mandro” Drobik oraz Maciej Nowak pokazali jak robić Code Review dobrze przy wykorzystaniu ich autorskiego narzędzia. Brzmi z pozoru banalnie, ale „przy okazji” można było zobaczyć ile usprawnień można wprowadzić gdy automatyzujemy proces, który na codzień przechodzimy wieloktronie.

Zresztą posłuchajcie co miał do powiedzenia i czym kierował się podczas doboru prezentacji mentor ścieżki .NET, a przy okazji nasz redakcyjny kolega Bartłomiej:

Podsumowanie

Pierwsze odwiedziny Śląska przez ekipę z 4Developers uważam za udaną i liczę, że w przyszłości jeszcze tutaj zawitają. Każdy mógł znaleźć kilka dobrych i merytorycznych prelekcji przeprowadzonych przez naszych lokalnych ekspertów w swoich dziedzinach.

Interesująca również była możliwość spotkania wielu znajomych poznanych podczas różnych wydarzeń IT. Na innych konferencjach nie zdarza się to tak często 🍻

Programista skupiony głównie wokół technologii webowych, ale nie przywiązujący się do konkretnych języków i narzędzi. Skoncentrowany na ciągłym rozwoju, zwolennik ruchu Software Crafmanship. Na codzień pracując w DAZN ma okazję rozwijać interesujący projekt do streamingu wydarzeń sportowych. Prywatnie fan sportu, a szczególnie piłki nożnej. Po godzinach próbuje również swoich sił w piwowarstwie domowym.
PODZIEL SIĘ