Dev:Cast – #10 Dobrych Praktyk Tworzenia Oprogramowania

Sieć pełna jest porad dotyczących dobrych praktyk tworzenia oprogramowania. Możemy czytać o SOLID, DRY, KISS, Demeter, GRASP czy STUPID. Pytanie czy to jednak wszystko? Czy wyczerpujemy tym samym listę zasad, które są warte uwagi? Z naszego punktu widzenia – ZDECYDOWANIE NIE! Jest jeszcze wiele elementów, które warto wykorzystywać podczas procesu wytwarzania oprogramowania. Dlatego, w 10-tym odcinku podcastu Dev:Cast zdecydowaliśmy się zebrać 10 dobrych praktyk tworzenia oprogramowania (nie bez przyczyny 😃), które według nas są kluczowe aby fachowo wykonywać swoją programistyczną robotę – bez względu na doświadczenie, wykorzystywany paradygmat, język programowania czy ograniczenia biznesowe.

💣 Nasz TOP 10 dobrych praktyk tworzenia oprogramowania 💣

  1. Single Responsibility Principle
  2. Nazewnictwo oddające intencję
  3. Zasada małych kroków
  4. Wybór odpowiednich narzędzi do rozwiązywanego problemu
  5. Nie komplikuj – sięgaj po najprostsze rozwiązanie
  6. Rozwiązuj, a nie generuj problemy
  7. Znajdź równowagę pomiędzy wymaganiami, ograniczeniami, a implementacją
  8. Analizuj => Planuj => Działaj
  9. Jedyną stałą, jest zmiana
  10. Dostarczaj działający kod

Więcej poniżej:

Krążąc przy „zasadzie małych kroków” wspomnieliśmy o S.M.A.R.T., a rozmawiając o „nie komplikuj – sięgaj po najprostsze rozwiązanie” przewinął się wątek prześmiewczego rozwiązania zadania FizzBuzz.

Na koniec czekała na nas mała niespodzianka… Podsumowując temat wyszło nam, że „matką” wszystkich zasad, która przynosi niesamowite korzyści, a jest często pomijana… Jest TECHNIKA TDD 👌 Więcej o niej możecie poczytać na stronie Dariusza Woźniaka, gdzie znajdziecie najfajniejszy, darmowy kurs TDD 💪

Czy dobre praktyki tworzenia oprogramowania zostały przez nas wyczerpane? Co dodałbyś od siebie? Co jest ważne w codziennej pracy programisty?

Dodatkowy odsłuch Dev:Cast

Podcast Dev:Cast dostępny jest także do odsłuchu:

Udział wzięli

W tym odcinku podcastu Dev:Cast usłyszycie głosy następujących osób:

Masz pomysł na temat?

Jeżeli chcesz abyśmy porozmawiali na jakiś konkretny temat, zgłoś go za pośrednictwem komentarza pod tym odcinkiem lub napisz do nas e-mail.

Jingle Music by www.bensound.com.

NodeStart - Twórz back-end w JavaScript / TypeScript
Na co dzień programujący CTO w Emphie Solutions. Projektuje, tworzy oraz wdraża rozwiązania oparte o Node.js. Na temat tej technologii publikuje materiały w ramach inicjatywy NodeStart. Fascynat programowania, architektury, chmury i dobrych praktyk w szerokim ujęciu. Założyciel DevEnv, współautor podcastu i kanału YouTube DevEnv.
PODZIEL SIĘ