Encje i zasada DRY

Od ostatniego postu w aplikacji Krauza nie pojawiło się nic nowego pod względem technicznym. Zaimplementowałem możliwość dodawania nowych kart. Proces jest bardzo podobny do rejestracji użytkowników, która została opisana w poprzednim poście. Był to przy okazji dobry moment aby poprawić wcześniej dodane elementy. Tym razem rozszerzę trochę informacje o encjach i zastanowimy się czy w moim rozwiązaniu została naruszona zasada DRY.

Entity raz jeszcze

Wcześniej prezentowałem encję użytkownika składająca się z elementów ValueObject, nie zawierała ona najważniejszego elementu, który determinuje klasę jako encję – identyfikatora. Każdy obiekt powinien zawierać swój unikatowy id.

Poniżej przedstawiam kod nowej encji w projekcie – Card.

Podczas dodawania identyfikatora do nowej klasy Card, ale i wcześniejszej User zastanawiałem się czy stworzyć klasę abstrakcyjną, która będzie bazą dla Entity i będzie zawierała getter oraz setter dla własności id. Tak na początku do tego podszedłem. Później jednak wycofałem się z tego pomysłu i utworzyłem interfejs, którego powinny implementować encje. To rozwiązanie powoduje, że dla każdej nowej encji trzeba powielać praktycznie ten sam kod związany z ustawianiem i pobieraniem id.

Czy to narusza zasadę DRY?

Krótko mówiąc… Nie. Zasada DRY dotyczy powielania tej samej logiki, która pojawia się w kodzie w kilku miejscach. Można ją wtedy zamknąć w jednej funkcji i tylko się do niej odwoływać. Jeśli bierzemy pod uwagę encję to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest traktowanie jej jako zamkniętą strukturę, która nie jest zależna od innych elementów i zawiera cały zestaw własności i zachowań które ją dotyczą.

Nadrzędna klasa abstracyjna nie jest dobrym rozwiązaniem

Tworzenie nadrzędnej klasy encji, po której dziedziczą wszystkie inne tylko po to aby zaoszczędzić kilka linii kodu nie rekompensuje tego, że w późniejczym czasie architektura może stać się zaciemniona i niejasna, a to stwarza o wiele większe zagrożenie dla projektu niż powielenie jednego settera i gettera.

Po za tym utworzenie abstrakcyjnej klasy często korci do tego żeby przyjmowała coraz więcej odpowiedzialności. Czasem dostrzegamy podobieństwa między klasami, więc stwierdzamy, że można to wrzucić poziom wyżej aby zaoszczędzić kolejne parę linii kodu… Po czasie wszystkie zależne klasy stają się „niewolnikami” klasy abstracyjnej. Dążenie do ciągłej generyczności w końcu wychodzi bokiem i zmusza do jeszcze większego nakładu pracy kiedy okazuje się, że jednak niektóre klasy muszą się czymś od siebie różnić.

Programista skupiony głównie wokół technologii webowych, ale nie przywiązujący się do konkretnych języków i narzędzi. Skoncentrowany na ciągłym rozwoju, zwolennik ruchu Software Crafmanship. Na codzień pracując w Perform Group ma okazję rozwijać interesujący projekt DAZN.
PODZIEL SIĘ