Co z tym IP Box’em? Straszyli ewidencją, a mi zajęło to wieczór…

Słyszałeś o uldze IP Box, ale nie wiesz, z czym dokładnie się wiąże? Ile konkretnie zyskasz i co musisz zrobić? Chcesz obniżyć swój podatek, ale przerażają Cię formalności i kontrola z urzędu? O IP Box krąży wiele informacji. Które z nich są prawdziwe, a których należy zdecydowanie unikać? Przekonajmy się.

Razem z pravna.pl podzielimy się wspólnie wiedzą w tej sprawie.

Dlaczego Pravna ma być odpowiednią do rozstrzygania tego, co jest prawdą, a co nie w temacie IP Box’a?

Uzyskali już ponad 2850+ pozytywnych interpretacji ze skutecznością 99,8%. A z researchu ilości zrealizowanych usług w pozostałych kancelariach wynika, że są w TOP#1 w Polsce w tym zakresie. To tak, gdybyś się zastanawiał, czy 2850 to dużo, czy mało. 😉

I dlaczego z Pravną?

Mówiąc krótko, uzyskali dla mnie IP Box’a, a także rozliczyli 3 poprzednie lata i to jeszcze zanim wpadliśmy na pomysł, by podzielić się doświadczeniem. W związku z tym wiem, jak działają i oceniam ten proces bardzo pozytywnie.

Razem z Aleksandrą Borowską, ekspertem ds. ulgi IP Box w Pravna Group wyjaśnimy, czy faktycznie uzyskanie ulgi jest takie trudne.

Procedura IP Box — na co się przygotować?

Adrian: Myślę, że powinniśmy zacząć od początku. Czy uzyskanie IP Box’a = dużo dokumentacji?

Aleksandra Borowska: Formalności. Wiadomo, nie da się ich uniknąć. Jednak ich obraz jest zdecydowanie zbyt bardzo namalowany w czarnych barwach. Zupełnie niepotrzebnie.

Jeśli chcesz uzyskać ulgę IP Box, potrzebujesz poniższych dokumentów:

  • Indywidualna interpretacja podatkowa – to dokument wydawany przez KIS w celu potwierdzenia możliwości skorzystania z ulgi.
  • Ewidencja IP Box – czyli dokument pozwalający wyodrębniać nasze przychody, dochody i koszty oraz każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, z którego uzyskujemy przychody.

Adrian: Jak uzyskać interpretację indywidualną?

A.B.: Zaczynamy od wniosku, który składamy do Krajowej Informacji Skarbowej. Opisujemy w nim swoją sytuację, zadajemy pytania, a także przedstawiamy własne stanowisko. Im bardziej szczegółowo go wypełnimy, tym mniejsze ryzyko, że KIS zażąda uzupełnienia braków. Jeśli wniosek będzie bezbłędny, otrzymujemy pozytywną interpretację. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskaże w niej, czy postępujemy lub zamierzamy postępować prawidłowo. Pozytywna interpretacja zapewnia 100% ochronę w razie kontroli Urzędu Skarbowego.

Adrian: A jak to wygląda z ewidencją IP Box?

A:B: Ewidencja IP Box to dokument zawierający wykaz naszej pracy, wykonanych projektów oraz faktury kwalifikujące nas do ulgi. Każda osoba korzystająca z ulgi IP Box ma obowiązek prowadzić ewidencję. Wielu się tego obawia. To prawda, że nigdzie nie wskazano jej urzędowego wzoru, ale… w Pravnej dajemy Ci swój, już sprawdzony, co znacznie ułatwia zadanie 🙂 Tworząc wniosek, zawsze wnioskujemy o wydanie interpretacji bezterminowej oraz tworzymy go tak, aby przy zmianie kontrahenta możliwe było dalsze korzystanie z wydanej już interpretacji indywidualnej.

Pozytywna interpretacja wraz z ewidencją IP Box to kluczowe dokumenty w drodze do uzyskania ulgi IP Box. Urzędy Skarbowe przed wydaniem zwrotu weryfikują je podczas czynności sprawdzających. Są to rutynowe działania, które sprawdzają, czy informacje zawarte w rozliczeniu są zgodne z rzeczywistością.

Podajemy na własnym przykładzie, jak w 5 krokach można uzyskać ulgę IP Box.

  • Jeśli nawiążemy współpracę, nasz doradca podatkowy skontaktuje się z Tobą w ciągu 2-3 dni roboczych.
  • Analizujemy dostarczoną dokumentację. Na napisanie wniosku do KIS mamy 7 dni.
  • Wysyłamy wniosek do KIS. Czas na jego rozpatrzenie wynosi 3-6 miesięcy.
  • W ciągu 14 dni od otrzymania uzupełnionej ewidencji IP BOX przygotowujemy PIT/IP (rozliczenie ulgi IP BOX).
  • Zeznanie podatkowe składamy do urzędu skarbowego. Ma on na wydanie zwrotu maksymalnie 45 dni.

Powyższą ścieżkę przeszedłeś z nami Ty. 😉

Owszem. Początkowo może się wydawać, że pomimo jedynie 5 kroków, jest to skomplikowana ścieżka. Gdybym przechodził ją sam – na pewno tak by było. Jednak wsparcie, jakie uzyskałem, umożliwiło mi skupienie się na innych sprawach. Pravna czuwała nad procesem rozpatrywania wniosku wysłanego do KIS (czasem trzeba odpowiedzieć na dodatkowe pytania). Chwilę po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi, musiałem jedynie uzupełnić ewidencję i wysłać jedno pismo on-line do Urzędu Skarbowego. Lubię załatwiać sprawy „bezobsługowo” i tak było właśnie w tym przypadku.

Kontrola IP Box’a — nic strasznego!

Adrian: Wiemy już, jakich dokumentów potrzebujemy, by uzyskać ulgę. Pora sprawdzić, jak przebiega ich weryfikacja przez Urząd Skarbowy. Pamiętam, że też się tego obawiałem.

A.B.: Kontrola skarbowa zawsze budzi lęk. Zupełnie niepotrzebnie. W przypadku IP Box’a urzędy przeprowadzają jedynie czynności sprawdzające. Najczęściej odbywają się one zdalnie, telefonicznie lub mailowo. Zostajemy wówczas poproszeni o przesłanie interpretacji indywidualnej i ewidencji IP Box. Następnie, urzędnicy sprawdzają, czy informacje podane przez nas w rozliczeniu, są zgodne z rzeczywistością. Urząd ma obowiązek zweryfikować te dokumenty przed wydaniem zwrotu.

Jeśli obawiasz się kontroli, zanim zaczniesz korzystać z ulgi IP Box, postaraj się o indywidualną interpretację od Krajowej Informacji Skarbowej. Daje Ci ona niemal 100% ochronę. Jeżeli KIS stwierdził, że kwalifikujesz się do ulgi, kontrola to czysta formalność.

Adrian: Ile kosztuje Wasza pomoc w razie kontroli?

A.B.: Często słyszymy to pytanie. Podstawowa pomoc przy czynnościach sprawdzających jest zawsze bezpłatna. Jeśli urząd poprosi Cię o przesłanie dodatkowych dokumentów, wskażemy, co trzeba wysłać.

Korzyści z ulgi IP Box

Adrian: Ile konkretnie można zyskać z IP Box?

A.B.: No tak, liczą się konkrety. 😉 To, ile zyskamy, zależy od naszych zarobków. Przyrównujemy te oszczędności do dobrej podwyżki, tyle że bez spełnienia KPI, oddawania projektów na czas i argumentowania przed szefem, dlaczego podwyżka nam się należy. 😉

Zastosujmy „efekt przed i po”, czyli sprawdźmy, ile wynosi podatek, gdy nie bierzemy pod uwagę ulgi IP Box oraz w sytuacji, gdy korzystamy z preferencji.

Przykład 1

Twoje miesięczne wynagrodzenie netto wynosi 25 000 zł, a ponoszone koszty to 300 zł. Rozliczając się 12% ryczałtem, w skali roku, zapłacisz podatek równy 46 947,54 zł. Przy podatku liniowym bez ulgi kwota ta wzrasta aż do 68 535,18 zł.

Przy tym samym wynagrodzeniu i ponoszonych kosztach podatek na ryczałcie pozostaje równy 46 947,54 zł. Wybierając podatek liniowy z ulgą IP Box, obniżamy go do 28 737,17 zł. Różnica między podatkiem na ryczałcie a podatkiem liniowym z IP Box to aż 18 210,36 zł. Z kolei, jeśli porównamy podatek liniowy bez ulgi i w połączeniu z ulgą IP Box, daje nam to już prawie 40 000 zł zysku rocznie.

Adrian: A jak to wygląda przy niższych zarobkach?

A.B.: W przypadku niższych zarobków również najkorzystniejszą opcją jest podatek liniowy z ulgą IP Box. Chyba że dopiero zaczynasz pracę w IT i masz początkujące zarobki — wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skala podatkowa.

Przykład 2

Zarabiasz 15 000 zł netto miesięcznie, a Twoje koszty to wciąż 300 zł. Na 12% ryczałcie, w ujęciu rocznym, zapłacisz 27 494,10 zł. Przy podatku liniowym bez ulgi zapłacisz już 39 865,90 zł.

Jednak, na podatku liniowym z ulgą IP Box kwota do zapłaty maleje do 16 859,99 zł. Dzięki uldze IP Box zaoszczędzisz, w porównaniu z ryczałtem, aż 10 634,10 zł w skali roku. Natomiast, gdy zestawimy podatek liniowy bez ulgi i z jej uwzględnieniem, oszczędność wzrasta do ponad 23 000 zł rocznie.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do ulgi, zgłoś się do pravna.pl. Zrobimy to bezpłatnie. Otrzymasz także kalkulację swoich rocznych oszczędności. Zbliża się okres rozliczenia i warto rozeznać się w możliwościach podatkowych dla branży IT.

Tutaj bezpłatnie sprawdzisz, czy możesz skorzystać z ulgi IP Box

Adrian: Ulga działa wstecz. Wiem z doświadczenia, ponieważ rozliczyliście mi 3 poprzednie lata. Powiesz, jak to działa?

A.B.: Tak, to prawda. Jeśli przez ostatnie 3 lata rozliczałeś się podatkiem liniowym lub na skali podatkowej, masz prawo skorzystać z ulgi za tamten okres. Co więcej, ulga działa nawet wtedy, gdy wybrałeś ryczałt i chcesz przy nim pozostać. Zgodnie z polskim prawem, możemy rozliczać się do 5 lat wstecz. IP Box działa od 2019 roku, więc warto to wykorzystać.

Adrian.: Zbliża się koniec roku i czas rozliczeń. To czas, gdy znacznie uważniej przyglądamy się poszczególnym formom podatkowym, by wybrać najlepszą dla nas opcję. Która z nich zapewni nam wyższą zdolność kredytową?

A.B.: Programiści na ryczałcie mają problem z otrzymaniem kredytu. Dlaczego? Bank, ustalając zdolność kredytową, oblicza procent dochodu na podstawie przychodu uzyskanego przez firmę. Na tym etapie ryczałtowiec zawsze wypada mniej korzystnie, co zmniejsza jego szanse na kredyt. Niektóre banki w ogóle nie akceptują dochodów klientów na ryczałcie. Wynika to z tego, że nie są w stanie ustalić konkretnego dochodu firmy, gdyż otrzymują informacje wyłącznie o przychodzie — bez uwzględnienia kosztów. Wówczas bank nie wie, czy dana firma będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania.

Programiści na podatku liniowym są w lepszej sytuacji. Mogą w łatwy sposób wykazać swoje miesięczne przychody, koszty i dochody. Dzięki temu mają dużo większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt. Jeśli zależy Ci na większej zdolności kredytowej, wybierz podatek liniowy z ulgą IP Box.

Adrian: O czym jeszcze warto wiedzieć, gdy mówimy o korzyściach?

A.B.: Korzystając z ulgi IP Box, możesz połączyć ją z ulgą B+R. Ta ulga na działalność badawczo-rozwojową umożliwia podwójne odliczenie od podstawy opodatkowania 100% wydatków na innowacje. Za działania badawczo-rozwojowe uznawane są te, które przyczyniają się do rozwoju firmy, związane są z tworzeniem nowych produktów oraz ulepszaniem tych już istniejących. Jak to działa w praktyce? Jeśli Twój przychód wynosi 100 000 zł, a koszty kwalifikowane 40 000 zł, możesz odliczyć je dwukrotnie. Dzięki temu, zamiast zapłacić podatek od 60 000 zł, zapłacisz od 20 000 zł. Ulga B+R dotyczy głównie działań podejmowanych przez software house’y.

Ulga IP Box łączy się z podatkiem liniowym i skalą podatkową, osoby na ryczałcie nie mogą z niej skorzystać. Jak już wiesz, obniża podatek dochodowy do 5%.

Ulga IP Box — włącz niskie podatki!

IP Box kojarzył Ci się z górą formalności i kontrolami skarbowymi? Oczywiste jest to, że pewnej dokumentacji nie przeskoczymy, jednak porównując z oszczędnościami, które dzięki temu zyskujemy, to naprawdę mały wysiłek. Z pewnością nie tak duży, jak historie widziane przez nas na forach na ten temat. 😉

Pravna pomoże Ci przejść przez cały proces uzyskania ulgi od A do Z. A jeśli nadal obawiasz się, że coś może pójść nie tak, dajemy 100% gwarancji uzyskania ulgi albo zwrot pieniędzy w przypadku negatywnej odpowiedzi ze strony KIS. Brzmi fair?

Dla mnie IP BOX był czymś, czego się bałem. Pomimo kwalifikowania się mojej pracy w tę ulgę. Przerażała mnie przede wszystkim biurokracja, walka z Urzędem Skarbowym i wszelkiego rodzaju kontrole. Pravna pokazała mi, że to może wyglądać zupełnie inaczej. Formalności ograniczone do minimum – rozmowa telefoniczna, wymiana kilku maili i parę miesięcy później wszystko zostało doprowadzone do finału, czyli zwrotu nadpłaconego podatku 🙂

To jak, działamy z IP Box’em?

Na co dzień programujący CTO w Emphie Solutions. Projektuje, tworzy oraz wdraża rozwiązania oparte o ekosystem JavaScript. Rozwija swoje umiejętności z zakresu Cloud / DevOps / SRE. Fascynat programowania, architektury, chmury i dobrych praktyk w szerokim ujęciu. Na temat technologii publikuje materiały w ramach projektu DevEnv, którego jest założycielem.
PODZIEL SIĘ