Jak OCP z SOLIDa pozwala łatwo rozbudowywać istniejący kod?

„To się okazało bardziej skomplikowane niż myślałem”
„Coś nie działa, ale ja przecież tego nie ruszałem”
„Wolałbym tego nie ruszać/modyfikować… lepiej napisze to od zera”

Praktycznie każdy programista spotkał się z takimi stwierdzeniami podczas wytwarzania oprogramowania, ponieważ wiążą się one z łamaniem jednej z najbardziej podstawowych zasad w programowaniu – OCP – Open-closed Principle (zasada otwarte zamknięte).

W tym odcinku opowiem Ci dokładniej jakie zapachy kodu wydziela kod łamiący zasadę OCP, oraz w jaki sposób ten kod zabezpieczać, aby można było go później łatwo rozbudowywać.

W dzień Senior Big Data Architect | Lead Developer | Software Developer w firmie Future Processing, w nocy śpi. Ponad 10 lat doświadczenia w zakresie wytwarzania oprogramowania w różnych technologiach oraz domenach, również w takich, w których nikt nie chciał pracować. Jak trzeba usunąć problem w dowolnej dziedzinie to wiesz do kogo dzwonić :) Zafascynowany rozwojem technologii związanej z przetwarzaniem danych a w szczególności tworzeniem rozwiązań z rodziny Big Data. Prelegent oraz organizator licznych wydarzeń, których głównym celem jest dzielenie się wiedzą oraz krzewienie potrzeby stosowania dobrych praktyk, w celu maksymalizacji jakości wytwarzanego produktu. Współorganizator Wakacyjnych Praktyk w Future Processing oraz prowadzący przedmiot na Politechnice Śląskiej „Tworzenie Oprogramowania w Zmiennym Środowisku Biznesowym”.
PODZIEL SIĘ