Jekyll – sposób na generowanie stron z tagami przyjazny dla GitHub Pages

W moim pierwszym poście związanym z Jekyll’em pisałem o tym, że GitHub wspiera tylko kilka oficjalnych pluginów, a własne skrypty i gemy innych użytkowników są pomijane ze względów bezpieczeństwa. Ostatnio opisywałem sposób na stworzenie stron z kategoriami przy pomocy kolekcji Jekyll.

Teraz chciałbym aby dla każdego z tagów używanych w postach po kliknięciu w nie strona przekierowywała do listy wszystkich postów pasujących do tego taga.

Przy pierwszym starciu chciałem dodać po prostu w miarę popularnego gem’a jekyll-tagging, który po prostu robi całą robotę, ale niestety nie na GitHubie… Oczywiście dałoby się pewnie jakoś naciągnąć funkcjonalność, aby przechwytywać wygenerowane HTMLe i je umieszczać w projekcie, ale wyobrażam sobie ile byłoby za każdym razem zmian we wszystkich tych plikach za każdym razem jak zmienimy cokolwiek w templatce.

Sposób z kolekcjami, który został wykorzystany w kategoriach i opisany w poprzednim poście wydaje mi się optymalny w tej sytuacji. Co prawda dla każdego taga będzie potrzebny do stworzenia plik, który będzie definiować każdą stronę dla taga, ale są to na tyle generyczne pliki, że nie powinny ulegać zmianom już nigdy po ich utworzeniu.

No to dobra, ale chyba nie będę teraz produkować miliona plików ręcznie, bez przesady… Trzeba przynajmniej trochę ten proces zautomatyzować. Dlatego też dopisałem mały skrypcik w języku ruby, który automatycznie generuje te pliki za mnie. Jedyną rzeczą o której trzeba pamiętać to dołączyć ten plik do zmian podczas commitowania i tyle. Wystarczy wysłać zmiany na GitHuba i strona z listą postów dla każdego taga będzie śmigać.

Przejdźmy do konkretów :punch:

Template

Zacznijmy od przygotowania szablonu pod stronę z listą postów dla danego taga. Do katalogu _layouts/ dodajemy plik *.html*. W moim wypadku dodałem plik *page_tag.html

---
layout: default
title: {{ page.tag }}
---

<div id="home">
 <h2 class="page-header">
  Tag: <span class="color">{{ page.tag }}</span>
 </h2>
 <ul class="posts">
  {% for post in site.posts %}
   {% if post.tags contains page.tag %}
   <li>
    <a href="{{ site.baseurl }}{{ post.url }}">
     <div class="p-wrap">
      <time datetime="{{ post.date | date_to_xmlschema }}" class="date">
       {{ post.date | date: "%Y-%m-%d" }}
      </time>
      <p>{{ post.title }}</p>
     </div>
    </a>
   </li>
   {% endif %}
  {% endfor %}
 </ul>
</div>

W templatce mamy już dostęp do taga, dla którego chcemy wyświetlić listę w obiekcie page. Wystarczy, że wywołamy page.tag aby mieć dostęp do konkretnego taga. W linii 11 lecimy pętlą po wszystkich postach, a w 12 linii dodany jest warunek, który pozwala wyświelić tylko te posty, które zawierają taga, który nas interesuje na danej stronie. Nieoptymalne? Coż, nie ma lepszego rozwiązania, a po za tym kto by się tym przejmował, skoro ta pętla użwana jest tylko podczas budowania plików HTML, a później już serwowane są tylko statyczne pliki :innocent:

Dodanie kolekcji w pliku konfiguracyjnym

To najprostszy moment, otwieramy plik _config.yml, który znajduje się w głównym katalogu i definiujemy kolekcję.

collections:
 tags:
  output: true

Plik definiujący stronę dla taga

Ten krok może zostać pominięty, jednak zachęcam do jego wykonania w celu przetestowania jak działa cały mechanizm. Tworzoymy w głównym katalogu folder _tags i w nim plik *.md* dla wybranego taga (najlepiej dla takiego, który już był użyty w jakimś poście na stronie). Powiedzmy, że nazwa taga to *wiosna, tworzymy dla niego plik wiosna.md i wypełniamy go zawartością:

---
permalink: /tag/wiosna.html
layout: page_tag
tag: 'wiosna'
---

W drugiej linii definujemy adres, w kolejnej linkujemy do templatki, którą stworzyliśmy w pierwszym kroku. W czwartej linii przekazywany jest tag, który będzie wykorzystywany w templatce.

Skrypt

Poprzedni krok trzeba powtórzyć dla każdego taga za każdym razem… Założę się, że często o tym można zapomnieć :smirk: Minimalny proces automatyzacji w tym wypadku wydaje się niezbędny. Jekyll pozwala na pisanie własnych skryptów i właśnie to trzeba wykorzystać.

Dodajemy folder _plugins w katalogu głównym i tworzymy plik ext.rb i dodajemy poniższą zawartość.

module Jekyll
 module Tags
  class TagGenerator < Generator
   def generate(site)
    dir_name = "_tags";
    Dir.mkdir(dir_name) unless File.exists?(dir_name)

    for tag in site.tags
     tag_name = tag[0]
     File.open(dir_name + "/#{tag_name}.md", "w") do |f|
      f.puts(file_content(tag_name))
     end
    end
   end

   private

   def file_content(tag)
    <<~HEREDOC
     ---
     permalink: /tag/#{tag}.html
     layout: page_tag
     tag: '#{tag}'
     ---
    HEREDOC
   end
  end
 end
end

Skrypt jest na tyle prosty, że nie widzę sensu, żeby go jakoś mocniej wyjaśniać. Główną operację skryptu można zobaczyć w liniach 8-13. Wypełnienie pliku zawartością odbywa się przy pomocy metody file_content, jak widać jest tam wrzucony na żywo tekst używany w poprzednim kroku. Szczerze mówiąc nie widziałem sensu aby zaciągać to z jakiegoś zewnętrznego pliku i konwertować za każdym razem. To ma być prosty skrypt, który ma ułatwić pracę Jekyll’em :v:

Co teraz?

Dobra, tak naprawdę wszystko gotowe. Teraz po wywołaniu komendy w konsoli bundle exec jekyll build w folderze _tags powinny zostać dodane wszystkie pliki na podstawie tagów z wszystkich postów na stronie. Tak samo te pliki są ciągle generowane kiedy na żywo edytujemy stronę i uruchomiony został „serwer” przy pomocy komendy bundle exec jekyll serve.

Teraz wystarczy, że dodamy wszystkie wygenerowane pliki do commita i wyślemy do repo na GitHubie, a strony z tagami powinny być dostępne.

Podsumowanie

Zaproponowane rozwiązanie być może nie jest idealne, ale ze względu na ograniczenia jakie panują na GitHub Pages to jest to w zupełności wystarczająca metoda. Jedyną rzeczą o której trzeba zawsze pamiętać to przebudowanie projektu i zawarcie wygenerowanych plików do commitu.

Programista skupiony głównie wokół technologii webowych, ale nie przywiązujący się do konkretnych języków i narzędzi. Skoncentrowany na ciągłym rozwoju, zwolennik ruchu Software Crafmanship. Na codzień pracując w DAZN ma okazję rozwijać interesujący projekt do streamingu wydarzeń sportowych. Prywatnie fan sportu, a szczególnie piłki nożnej. Po godzinach próbuje również swoich sił w piwowarstwie domowym.
PODZIEL SIĘ