Relacja z konferencji 4developers

Tegoroczna konferencja 4developers za nami, uważam ją za bardzo udaną, a głównie dzięki temu, że wyciągnąłem wnioski z mojego udziału na Boiling Frogs i przygotowałem swoją agendę już wcześniej. Oczywiście w trakcie konferencji było trochę „adżajl” bo zdarzyło się, że uczestniczyłem w niektórych innych prelekcjach niż zakładałem 😉

Moja ścieżka

badass.js (Bottega IT Minds)

Z mojej perspektywy pierwsza prezentacja tego dnia wpisuje się ideę Sofware Craftmanship. Tematyka prezentacji dotyczyła doskonalenia swoich umiejętności programistycznych oraz tego jak się uczyć i na co kłaść nacisk. Prelegent pokazał przykłady (był też kod! :-)) i podał parę tytułów książek:

  • „Thinking fast and slowly”, Daniel Kahneman
  • „Peak: Secrets from the New Science of Expertise”, K. Anders Ericsson, Robert Pool
  • „Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World”, Cal Newport

Prelekcja była nagrywana i polecam ją zobaczyć kiedy będzie dostępne wideo.

badass.js

Evolving Architecture (Application Architectures II)

Prelegent opowiedział na co należy zwracać uwagę podczas projektowania systemów z prezentacją wielu przykładów, głównie pochodzących z jego własnych doświadczeń zawodowych. Była to całkiem fajnie przeprowadzona prezentacja ze sporą ilością ciekawych i czasami śmiesznych historii (Po co robić kolejną klasę skoro w tej jest jeszcze tyle miejsca?).

Evolving Architecture Evolving Architecture

Utrzymywalne mikroserwisy – naga prawda (Bottega IT Minds)

Utrzymuje się trend prezentacji o mikroserwisach (przynajmniej od ostatniego roku), które mają na celu wyjaśnienie, że mikroserwisy nie są lekiem na całe zło, a żeby mieć z nich jakieś wymierne korzyści to trzeba się na tym po prostu znać.

Kilka ważniejszych punktów prezentacji:

  • design for failure
  • monitorowanie aplikacji jest niezbędne
  • automatyzacja przy pomocy kodu (Wszystkiego! Czyli infrastruktury, konfiguracji, CI – pipelines)
  • jeśli poprawka do błędu znalezionego na produkcji będzie wdrożona po 30 minutach to biznes się tym nie przejmie

Utrzymywalne mikroserwisy - naga prawda

Memento memori (Bottega IT Minds)

Zostało pokazanych kilka ciekawych rzeczy, które skłoniły mnie do sprawdzenia niektórych miejsc aplikacji nad którą pracuję 😉 Polecam zobaczyć nagranie kiedy będzie dostępne.

Architecture antipatterns and how to beat them (Bottega IT Minds)

Solidna prezentacja, która trwała dwie godziny. Początkowo nie miałem jej w swojej agendzie, ale nie żałuję, że ostatecznie tam trafiłem. No dobra, jedynym minusem był fakt, że warunki były ciężkie bo musiałem stać gdzieś przy drzwiach, a na sali było strasznie duszno – wszystko przez to, że sala pękała w szwach. Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że była to najlepsza prelekcja na jakiej uczestniczyłem tego dnia.

Koniecznie trzeba zobaczyć jak tylko pojawią się nagrania!

Architecture antipatterns and how to beat them

Reszta prelekcji

Ostatnie trzy prezentacje w których brałem udział dotyczyły zagadnień, które nie były mi obce, ale mimo wszystko było warto w nich uczestniczyć bo podczas każdej usłyszałem coś nowego i interesującego.

  • Porty i adaptery (Application Architectures I)
  • Pogromcy mitów: HTTP/2 i wydajność stron WWW (Front-End)
  • Messaging Queues (PHP)

Ogólne wrażenia

To był mój pierwszy raz na 4developers i pierwszy raz na tak dużej konferencji. Ogólnie jestem pod wrażeniem organizacji i przygotowania bo ogarnięcie tak dużej liczby osób (ponad 1800) nie jest łatwe. Ogólnie nie ma się do czego przyczepić… No chyba, że do braku stickera w pakiecie startowym 😉

Żałuję, że jest to konferencja jednodniowa bo ilość ciekawych prezentacji z których musiałem zrezygnować na rzecz innych jest za duża!

No, ale podsumowując… Było ciekawie i inspirująco, myślę, że mogę powiedzieć: do zobaczenia za rok!

Programista skupiony głównie wokół technologii webowych, ale nie przywiązujący się do konkretnych języków i narzędzi. Skoncentrowany na ciągłym rozwoju, zwolennik ruchu Software Crafmanship. Na codzień pracując w DAZN ma okazję rozwijać interesujący projekt do streamingu wydarzeń sportowych. Prywatnie fan sportu, a szczególnie piłki nożnej. Po godzinach próbuje również swoich sił w piwowarstwie domowym.
PODZIEL SIĘ