Konfiguracja JEST w aplikacji Typescript

Niedawno opublikowałem post, w którym pokazałem, że biblioteka JEST nadaje się do testowania aplikacji node.js. Przedstawiałem wtedy podstawowe tworzenie testów i to w jak szybki sposób można tę bibliotekę skonfigurować aby uruchomić pierwszy test.

Dzisiaj chciałbym pokazać jak tworzyć testy z biblioteką JEST dla aplikacji powstającej w Typescript. Nie jest to skomplikowane, jednak wymaga już więcej pakietów NPM do zainstalowania zanim uruchomimy pierwszy test.

Instalacja i konfiguracja

W tym poście skupię się na najszybszym zainstalowaniu potrzebnych pakietów bez zagłębiania się w konfigurację “wodotrysków”. W poprzednim poście o bibliotece JEST zostały poruszone już podstawy, jeśli jesteś zainteresowany to zapraszam do zapoznania się z nim.

Instalacja JEST

Na początek potrzebujemy zainstalować bibliotekę JEST i dodatki do obsługi Typescript.

Teraz tworzymy plik konfiguracyjny dla JEST o nazwie jest.config.js.

Tam gdzie występuje tablica ‘roots’ należy wskazać miejsca gdzie umiejscowione są pliki z testami.
W pliku package.json należy jeszcze zaaktualizować skrypt test aby korzystał z zainstalowanego test runnera.

Instalacja interpretera

Aby testy i kod aplikacji były poprawnie interpretowane musimy wykorzystać popularnego narzędzia do kompilacji kodu – Babel. Potrzebujemy doinstalować poniższe paczki:

Następnie trzeba dodać jeszcze jeden plik konfiguracyjny o nazwie babel.config.js

Uruchomienie

W celu udowodnienia, że powyższa konfiguracja jest wystarczająca, wezmę na tapet najprostszy z przykładów jaki można przedstawić.

Następnie tworzymy plik z testami, który zweryfikuje, czy dodawanie działa poprawnie. Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na to aby pliki z testami posiadały rozszerzenie .ts, bo w innym wypadku mogą pojawić się problemy.

Teraz pozostaje tylko uruchomić testy wklepując w konsolę poniższą komendę

Działa? U mnie działa 😉

Podsumowanie

W tym krótkim poście przedstawiłem jak szybko skonfigurować aplikację, która powstaje w Typescript tak aby dało się tworzyć testy z wykorzystaniem biblioteki JEST. Mam nadzieję, że taka krótka i zwięzła forma postów odpowiada, a w przypadku problemów zachęcam do kontaktu!

Programista skupiony głównie wokół technologii webowych, ale nie przywiązujący się do konkretnych języków i narzędzi. Skoncentrowany na ciągłym rozwoju, zwolennik ruchu Software Crafmanship. Na codzień pracując w DAZN ma okazję rozwijać interesujący projekt do streamingu wydarzeń sportowych. Prywatnie fan sportu, a szczególnie piłki nożnej. Po godzinach próbuje również swoich sił w piwowarstwie domowym.
PODZIEL SIĘ