Zarządzanie wieloma kluczami SSH

Często przychodzi nam pracować z różnymi dostawcami hostingu na repozytoria GIT, takimi jak Github, Gitlab czy Bitbucket. Wszystko jest w porządku kiedy do wszystkich tych serwisów możemy dodać ten sam klucz SSH, jednak czasem bywa, że muszą to być inne klucze ssh, ponieważ potrzebne jest utworzenie dwóch różnych kont na jednym serwisie. Na przykład firmowe i prywatne (wiem, że to dziwne, ale takie sytuacje się zdarzają).

Tworzenie kluczy

Wpisz w konsoli polecenie

Kiedy zobaczysz poniższy komunikat

Podaj nazwę dla pary kluczy inną niż proponowana domyślna, np. id_rsa_home.

Następnie wykonaj tej sam krok dla innego adresu e-mail (np. $ ssh-keygen -t rsa -C "your_name@company_email.com") i podaj odpowiednią nazwę plików (np. id_rsa_company).

Po wyświetleniu zawartości katalogu ssh ($ ls ~/.ssh) powinieneś zobaczyć listę plików:

Dodawanie pliku konfiguracyjnego

Aby zarządzać wieloma kluczami ssh należy utworzyć plik konfiguracyjny w którym łatwo zdefiniować jaki klucz powinien być używany w danym momencie. Załóżmy, że posiadamy prywatne konto na githubie, a dodatkowo firmowe zarówno na githubie jak i wewnętrznym gitlabie.

Wykonaj polecenia

I wypełnij nowy plik config:

Dodanie kluczy do rejestru

Najpierw musimy wyczyścić cache używając polecenia $ ssh-add -D, ale jeśli zobaczysz komunikat: Could not open a connection to your authentication agent., użyj polecenia

i powtórz poprzednie polecenie.

Sprawdź dodane klucze:

Jeśli nie zobaczyłeś żadnych wpisów trzeba jeszcze dodać klucze do rejestru.

Potwierdzenie połączenia

Kiedy połączysz wygenerowane klucze do swoich kont w serwisach hostingowych według instrukcji każdego z nich możesz śmiało sprawdzić swoje połączenie ssh.

Wybór maila w projekcie

Nie zapomnij aby do każdego projektu ustawić odpowiedni e-mail, który ma być spięty z Twoim kluczem ssh.

Programista skupiony głównie wokół technologii webowych, ale nie przywiązujący się do konkretnych języków i narzędzi. Skoncentrowany na ciągłym rozwoju, zwolennik ruchu Software Crafmanship. Na codzień pracując w DAZN ma okazję rozwijać interesujący projekt do streamingu wydarzeń sportowych. Prywatnie fan sportu, a szczególnie piłki nożnej. Po godzinach próbuje również swoich sił w piwowarstwie domowym.
PODZIEL SIĘ